Dieta BARF, czyli Biologically Appropriate Raw Food to coraz bardziej popularna forma żywienia psów i kotów. Polega ona na podawaniu surowego mięsa, podrobów, kości, warzyw i owoców. To naturalna forma żywienia, która bazuje na diecie dzikich przodków psów i kotów. A jednocześnie pozwala na kontrolowanie składników odżywczych i jakości spożywanych produktów. W artykule omówimy, jak zbilansować dietę BARF dla psa lub kota oraz czy surowe mięso jest zdrowe.

Spis treści

 1. Dlaczego warto karmić psa lub kota dietą BARF?
 2. Dieta BARF dla kota
 3. Dieta BARF dla psa
 4. Suplementy dla psa w diecie barf
 5. Dieta BARF – doskonała forma żywienia alergików
 6. Po co robi się dietę eliminacyjną?
 7. Dieta Barf – podsumowanie

Dlaczego warto karmić psa lub kota dietą BARF?

Zarówno psi organizm, jak i ten koci jest wspaniale przystosowany do jedzenia surowego mięsa! Układ pokarmowy psa ma cechy typowego mięsożercy: odpowiednia budowa szczęki, kły, ślina pozbawiona amylazy, która jest odpowiedzialna za trawienie cukrów. Mało rozciągliwy żołądek i stosunkowo, krótki przewód pokarmowy oraz niskie PH soków żołądkowych. Jeśli chodzi o kota, to jest to bezwzględny mięsożerca i mięso koniecznie musi jeść, bo tak stworzyła go natura. Patrząc na kota od razu widać uzębienie stworzone do łapania i rozszarpania ofiary. Ostre kły świetnie wbijają się w ciało upolowanej zdobyczy, a zęby trzonowe kotów porodzą sobie ze zmiażdżeniem kości. Układ pokarmowy kota jest także krótki, co jest bardzo charakterystyczne dla mięsożerców. Tak samo, jak psy koty nie posiadają amylazy w ślinie. O ile psy mogą zjadać węglowodany, o tyle koty nie powinny.

Dieta barf jest oparta na surowych i świeżych produktach. Po wprowadzeniu żywienia opierającego się na zasadach BARF szybko zauważysz pozytywne efekty. Pierwsze co się zmieni to wygląd sierści Twojego pupila – stanie się mocna i błyszcząca. Ponad to zarówno psi, jak i koci organizm staje się zdecydowanie bardziej aktywny. Sylwetka ma zwiększona muskulaturę i mniej tkanki tłuszczowej.

Wiele psów i kotów, które jedzą suchą karmę, zmaga się z nadmiernym linieniem, kamieniem nazębnym, alergiami czy cukrzycą. O ile psy mogą jeść karmę suchą, o tyle koty nie powinny w żadnym przypadku. Często dolegliwości chorobowe naszych pupili wynikają ze złego żywienia i tu dieta barf przychodzi na ratunek. Po jej prawidłowym wprowadzeniu możemy wyeliminować wiele dolegliwości. Dieta barf to nie tylko mięso, podroby, owoce i warzywa, ale także odpowiednie suplementy dla psa i suplementy dla kota

BARF jest znakomitym wyborem dla wszystkich psich i kocich alergików, ponieważ mamy w 100% wpływ na to, co podajemy zwierzakowi. Dzięki temu możemy wyeliminować z diety produkty, które nie służą naszemu pupilowi.

Dieta Barf

Dieta BARF dla kota

Dieta BARF dla kota ma być zastępstwem upolowanych ofiar i zdobyczy. Żywienie to opiera się więc na surowym mięsie, kościach, podrobach oraz dodatku suplementów między innymi oleju rybnym, drożdżach browarniczych, alg morskich, tauryny, krwi czy np. zmielonych skorupek jaj. Z reguły nie podajemy zdrowemu kotu warzyw, chyba że zajdzie taka potrzeba np. gdy powstaną zaparcia. W takim wypadku dopuszczona jest niewielka ilość błonnika w diecie kota. Aby dieta Barf dla kota była odpowiednio zbilansowana i wyliczona pomocny będzie tzw. barf kalkulator. Dzięki niemu poznamy dokładne gramatury poszczególnych komponentów w posiłku i będziemy mieć pewność, że dieta jest pełnowartościowa.

Dieta BARF dla psa

Metoda żywienia psów znana jako dieta BARF polega na podawaniu im surowego mięsa, kości, warzyw i owoców. Jak również naturalnych dodatków żywieniowych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb zwierzęcia. W domowym otoczeniu starannie odtwarzamy dietę wilków i ich dzikich przodków, dostarczająć naszemu ukochanemu psu pokarmu, który jest łatwo trawiony przez jego układ trawienny. Dieta BARF dla psów jest intuicyjna. Mamy ogólne wytyczne, ale powinniśmy je traktować jako sugestie i punkt wyjścia przy wprowadzaniu diety. W zależności od wagi, aktywności, wyników badań i ewentualnych dolegliwości. Modyfikujemy dietę, aby jak najlepiej dostosować ją do potrzeb konkretnego psa. Ważne jest unikanie jednolitej diety i zapewnienie różnorodności żywieniowej, jeśli tylko mamy taką możliwość. Oczywiście są psy, które świetnie odnajdują się na diecie monobiałkowej. Jest ona prowadzona z powodu alergii pokarmowej nie zaś bez powodu.

Na ogół podstawowe proporcje w diecie barf dla psa to 50% mięsa, 20% podrobów,15% kości, 10% warzyw oraz 5% owoców.

Dieta Barf

Suplementy dla psa w diecie barf

Suplementacja w diecie BARF jest kwestią bardzo indywidualną. Poszczególne ilości oraz rodzaje suplementów dla każdego psa będą inne. Suplementy dostosowywujemy indywidualnie do potrzeb każdego pupila. Przy wyborze odpowiednich suplementów i ich ilości należy uwzględnić aktualne badania, wiek, wagę ciała a przede wszystkim choroby, na jakie cierpi pies. Nie ma jednej idealnej broszury, jak i co suplementować, ponieważ każdy pies może inaczej reagować na suplementacje. Podczas barfowania bardzo ważna jest obserwacja zwierzaka – jego samopoczucia i ewentualnych dolegliwości, które mogą pojawić się po drodze.

Podczas diety barf kluczowa kwestia to systematyczne badania krwi i wizyty u weterynarza. Jeśli chodzi o suplementy, to można podzielić je na dwie grupy. Podstawowe i uzupełniające. Jednak w przypadku każdego zwierzęcia grupy suplementów podstawowych i uzupełniających mogą się różnić.

W diecie psa warto uwzględnić takie suplementy jak: drożdże browarnicze (witaminy z grupy B), algi morskie (głównie jod). Ale tagże tran (lub inne źródło witaminy D), olej z łososia lub mączka z kryla (kwasy omega 3 i 6).

Lista suplementów uzupełniających jest długa i zawiera głównie naturalne składniki. Starannie dobrane do potrzeb zwierzęcia poprawiają jego kondycję, wspomagają konwencjonalne metody leczenia, a nawet mają właściwości lecznicze. Przykłady takich suplementów to: czystek, dzika róża, pokrzywa, ostropest, kolagen, MSM, tauryna.

Dieta BARF – doskonała forma żywienia alergików

Alergia pokarmowa to często spotykany problem u psów i kotów. Może ona prowadzić do różnych objawów, takich jak swędzenie, łuszczenie się skóry, zapalenie uszu, biegunka i wymioty. W przypadku zwierząt z alergią pokarmową odpowiednie żywienie odgrywa kluczową rolę w łagodzeniu objawów i poprawie ich ogólnego zdrowia. Jednym z naturalnych i skutecznych podejść do tego problemu jest dieta BARF.

BARF ma wiele korzyści dla psów i kotów z alergią pokarmową. Oto kilka z nich:

 1. Eliminacja alergenów. Dieta BARF skupia się na podawaniu naturalnych składników, eliminując potencjalne alergeny obecne w przetworzonym i komercyjnym pożywieniu. Składniki są wybierane indywidualnie, co pozwala na wykluczeniu alergenów, które wywołują reakcje uczuleniowe u zwierzęcia.

 2. Strawność posiłków. Surowe mięso, warzywa i owoce w diecie BARF są łatwiejsze do strawienia w porównaniu do karm komercyjnych. Ta dieta zapewnia również naturalne enzymy trawienne, które mogą pomóc w lepszym przyswajaniu składników odżywczych.

 3. Poprawa stanu skóry i sierści. Alergia pokarmowa często objawia się na skórze i sierści zwierzęcia. Dieta BARF, bogata w składniki odżywcze takie jak kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, witaminy i minerały, może pomóc w redukcji stanów zapalnych, łagodzeniu swędzenia, a także poprawie jakości sierści.

 4. Wzmacnianie układu immunologicznego. Odpowiednie odżywienie ma kluczowe znaczenie dla wzmocnienia układu immunologicznego zwierzęcia z alergią pokarmową. Dieta BARF, bogata w naturalne składniki odżywcze, przyczynia się do wzrostu odporności i redukcji reakcji alergicznych.

Przy wprowadzaniu diety BARF dla psa lub kota z alergią pokarmową, ważne jest przeprowadzenie eliminacji potencjalnych alergenów i wprowadzenie składników łatwostrawnych. Zazwyczaj, gdy zaczynamy barfowanie wybieramy jeden rodzaj mięsa, które będziemy podawać pupilowi przez najbliższy czas. Przy czworonogach z wrażliwym brzuszkiem podajemy dodatek warzywa. Prowadzimy diętę monobiałkową, aby sprawdzić, jak pupil się czuje i czy występuję jakieś dolegliwości chorobowe. Jeśli nasz zwierzak źle się czuje na danym mięsie, ma biegunki, wymioty lub inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego to zmieniamy rodzaj spożywanego białka.

Dieta Barf

Po co robi się dietę eliminacyjną?

Dieta eliminacyjna pomoże nam dowiedzieć się, co uczula naszego pupila i co sprawia, że ten lepiej się czuje 😊. Jeśli nasz pies lub kot zjada kilka różnych źródeł białka, to niestety ciężko stwierdzić, co go alergizuje – pokarm może wywołać objawy alergiczne nawet po 14 dniach od jego spożycia! Dlatego ważne, aby psom lub kotom z alergią pokarmową przeprowadzić dokładną dietę eliminacyjną. Jest to długotrwały proces, ale to jedyna skuteczna droga do szczęśliwego brzucha naszego czworonoga i do wyeliminowania alergenów z diety.

UWAGA, WAŻNE!

Zanim przystąpisz do diety BARF – edukuj się. Dieta barf to dokładne wyliczenia, a nie podawanie poszczególnych produktów na oko. Źle prowadzona dieta barf może doprowadzić do niedoborów lub nadmiarów poszczególnych witamin i minerałów w organizmie pupila. Jeśli nie masz pewności co do prawidłowości swoich wyliczeń. Poproś o pomoc wykwalifikowanego dietetyka zwierzęcego lub lekarza weterynarii, który zna się na tej metodzie żywienia.

Dieta Barf – podsumowanie

Podsumowując, dieta BARF jest zdrowym i naturalnym sposobem żywienia psów i kotów. Dostarcza im surowych składników odżywczych, odpowiadających ich biologicznym potrzebom. Jest szczególnie korzystna dla zwierząt z alergią pokarmową, mogąc stanowić ratunek dla ich zdrowia. Jednak ważne jest, aby prowadzić tę dietę odpowiednio i z umiejętnością. Nieumiejętne prowadzenie diety BARF może przynieść więcej szkody niż pożytku dla zwierzęcia, dlatego zawsze warto skonsultować się z weterynarzem i zdobyć odpowiednią wiedzę przed jej wdrożeniem.