Widok psa obgryzającego kości jest tak mocno popularny, jak myszy z serem czy kota pijącego mleko jednak, czy to produkty, które powinny spożywać te zwierzęta? Czy kość dla psa jest zdrową przekąską? A może lepiej jednak jej nie podawać? Przeczytaj artykuł i dowiedź się jakie kości dla psa są bezpieczne.


Spis treści

  1. Kości dla psa – nieodłączny element diety BARF
  2. Kość dla psa – podawać czy nie?
  3. Jakie kości dla psa są bezpieczne?
  4. Jaka kość dla szczeniaka?
  5. Kość dla psa – podsumowanie


Kości dla psa – nieodłączny element diety BARF

Kości dla psa są istotne w diecie mięsożerców. Jeśli nasz pies jest na diecie BARF to surowe kości dla psa będą nieodłączonym elementem w psiej misce. Zazwyczaj psy spożywają mięso ofiary wraz z elementami kostnymi. Kości dla psa są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, a dzięki zawartości szpiku kostnego znajdują się w nich witaminy A,D,E oraz K. Kość to źródło wapnia, które jest niezbędne w diecie psa – wapń równoważy poziom fosforu pochodzącego z mięsa. Bardzo ważne, aby podawać pupilowi tylko surowe kości dla psa. W żadnym wypadku nie podajemy kości podanych obróbce termicznej – taka kość jest krucha i szalenie niebezpieczna! Odłamki kostne mogą przebić jelito lub utknąć na , którymś odcinku układu pokarmowego. Wielkość kości dobieramy do rozmiaru psa – dla małych psów podajemy kości z mięsem mniejszych zwierzaków zaś dla większych psów analogicznie większych zwierząt. Kości dla psa to nie tylko witaminy – pełnią one jeszcze jedną funkcję, mianowicie oczyszczają psie zęby. Podczas gryzienia pies ściera kamień nazębny. Psy uwielbiają przeżuwać, ta czynność jest dla czworonoga niesamowicie relaksująca co stanowi kolejny atut. Pamiętaj ,że surowe kości dla psa podajemy otoczone mięsem – nigdy gołe gnaty! Jakie kości dla psa są najlepsze? Najlepsze kości dla psa zawierają mięso i skórę i nie są mocno twarde, dobre będą więc skrzydełka , szyjki czy żeberka.


Kość dla psa – podawać czy nie?

Kość cielęca dla psa a może aromatyczna kość wieprzowa? Co podawać psu? Kości dla psa nie mogą stanowić podstawy diety. Jeśli nasz pies nie jest na diecie barf to surowe kości dla psa nie powinny się znaleźć w jego misce! Nie tylko kości surowe w tym wypadku nie są polecane. W żadnym wypadku nie podajemy psu kości gotowanych, bo jak już wspominaliśmy, są one szalenie niebezpieczne. Popularnością cieszą się wędzone kości dla psa oraz te z szynki parmeńskiej jednak zdecydowana większość psich dietetyków odradza podawania ich pupilowi.Jakie kości dla psa są bezpieczne?

Większość kości dla psów na rynku nie stanowi zdrowej i bezpiecznej przekąski. Niebezpieczne dla psa są przede wszystkim gołe kości. Podczas ich spożycia pies rysuje zębami po ich strukturze, co grozi pęknięciem lub złamaniem zęba. Niezależnie czy są to wołowe kości dla psa, czy wieprzowe kości dla psa to nigdy nie mogą być gotowane, wędzone a przede wszystkim gołe. Bezpieczna kość dla psa musi być owinięta mięsem! Najnowsze trendy i badania w żywieniu zwierząt pokazują, że zamiast kości w diecie psa lepiej postawić na naturalne przekąski i przysmaki dla psa w postaci suszonych skór, penisów czy uszu. Takie gryzaki dla psa to świetna a przede wszystkim bezpieczna alternatywa dla kości. Ostatnio na rynku pojawiła się zdrowa kość dla psa Syta Micha kość do żucia dla psa hipoalergiczna z koniną. Jest to funkcyjna kość do żucia dla psa stworzona ze skóry końskiej, przez co polecana jest dla psich alergików. To produkt najwyższej jakości a do jej produkcji zostały użyte tylko naturalne składniki. Kość nie jest prasowana przy tworzeniu, zamiast kleju użyto naturalnego kolagenu zawartego w skórze. Dodatek spiruliny, dyni i jeżyn sprawia, że ta kość dla psa staje się zdrowym produktem pełnym witamin.Jaka kość dla szczeniaka?

Okres szczenięcy kojarzy nam się z gryzieniem wszystkiego, co wpadnie psiakowi do paszczy i słusznie. Jakie kości dla szczeniaka będą odpowiednie? Zacznijmy od tego , że kość dla szczeniaka to temat dosyć kontrowersyjny. Młody pies nie ma doświadczenia w prawidłowym spożywaniu gryzaków dla psa i często spożywanie kości może być dla niego niebezpieczne. Jeśli nasz szczeniak jest na diecie BARF to dobre będą miększe surowe kości – zawsze owinięte mięsem i skórą. Może to być na przykład kość z indyka dla psa w postaci skrzydełek. Zbyt twarde kości mogą sprawić , że nasz pies w życiu dorosłym może mieć krzywy zgryz. Warto porządnie przemyśleć kości dla szczeniąt, ponieważ ich brzuch jest zdecydowanie wrażliwszy. Stosowanie nieodpowiednich gryzaków może spowodować biegunkę i problemy z brzuchem. Jeśli nasz pies je mokrą karmę dla szczeniąt lub suchą karmę to nie podajemy mu ani surowych kości, ani gotowanych. Lepiej postawić na wyżej wymienione naturalne gryzaki dla psów w postaci skór, penisów, uszek czy suszonych podrobów. To przekąski, które nie tylko są naturalne i zdrowe, ale przede wszystkim bezpieczne dla szczeniaka.


Kość dla psa – podsumowanie

Pies powinien jeść surowe kości tylko wtedy gdy jest na diecie BARF. Podawanie psu gotowanych kości jest szalenie niebezpieczne i niepolecane. Kości dla psa stanowią źródło wapnia, który równoważy fosfor zawarty w mięsie. Zamiast kupować pupilowi kość dla psa lepiej zdecydować się na naturalne gryzaki dla psów lub wybrać funkcyjne kości do żucia dla psa od Syta Micha. Nie każdy pies je w prawidłowy sposób kości. Gdy podajesz psu jakąkolwiek przekąskę, nie pozostawiaj go bez nadzoru. Nie zapomnij także o dostępie do wody. Jeśli masz wątpliwości czy dany gryzak jest bezpieczny dla twojego psa, skonsultuj to z weterynarzem lub dietetykiem zwierzęcym.