Zachowanie psa, polegające na gonieniu każdego mijającego pojazdu, może być nie tylko uciążliwe dla właściciela, ale przede wszystkim niebezpieczne dla samego zwierzęcia. Zrozumienie przyczyn tego instynktownego działania i znajomość skutecznych metod korygowania takiego zachowania są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia naszego czworonożnego przyjaciela.

Spis treści

 1. Dlaczego psy gonią za samochodami?
 2. Jak zapobiegać gonieniu za samochodami?
 3. Alternatywne formy aktywności
 4. Najważniejsze zasady, aby oduczyć psa biegania za autami – podsumowanie


Dlaczego psy gonią za samochodami?

Choć może się to wydawać niezrozumiałe z ludzkiej perspektywy, dla psów pościg za poruszającymi się obiektami ma głęboko zakorzenione przyczyny. Wiele zachowań naszych domowych pupili ma swoje źródło w dzikich instynktach, które zostały im przekazane przez przodków. Psy, jako potomkowie łowców, mogą interpretować jadące pojazdy jako ofiary, które należy ścigać.

 • Genetyczne predyspozycje niektórych ras mogą nasilać tendencję do ścigania ruchomych obiektów.
 • Uciekający samochód może być postrzegany przez psa jako zwierzyna, co uruchamia instynktowny pościg.
 • Brak odpowiedniej ilości aktywności fizycznej i psychicznej może skłaniać psa do szukania własnych form rozrywki, w tym gonienia za pojazdami.


Jak zapobiegać gonieniu za samochodami?

Kluczowym aspektem w zapobieganiu niepożądanym zachowaniom jest zapewnienie psu odpowiedniej ilości ruchu oraz zajęć, które będą dla niego mentalnie stymulujące.

 • Regularne, długie spacery i zabawy na świeżym powietrzu są niezbędne do utrzymania psa w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.
 • Wprowadzenie zróżnicowanych form aktywności może pomóc w skierowaniu energii psa na bardziej pożądane zachowania.
 • Zajęcia z behawiorystą lub dołączenie do grupy treningowej mogą być pomocne w przypadku psów szczególnie upartych lub tych, które trudno jest odciągnąć od gonienia za pojazdami.Alternatywne formy aktywności

Znalezienie alternatywnych źródeł rozrywki dla psa, które będą równie atrakcyjne co pościg za samochodami, może być kluczem do rozwiązania problemu.

 • Zabawy interaktywne, takie jak szarpaki czy zabawki interaktywne, mogą skutecznie przekierować uwagę psa.
 • Treningi posłuszeństwa i pracy z nosem nie tylko zajmują umysł psa, ale również wzmacniają więź między psem a właścicielem.
 • Kontrolowane ćwiczenia w bezpiecznym środowisku, takie jak aportowanie czy szukanie ukrytych przedmiotów, mogą zastąpić mniej bezpieczne formy zabawy.


Bezpieczeństwo przede wszystkim

Najważniejszym aspektem jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno psu, jak i otoczeniu.

 • Używanie smyczy i szelki w miejscach, gdzie istnieje ryzyko niebezpiecznych zachowań, jest niezbędne do ochrony psa przed możliwymi wypadkami.
 • Nauka komend takich jak "stop" czy "przy mnie" może uratować życie psa w sytuacji, gdy instynktownie zechce on ruszyć za poruszającym się obiektem.

Gonienie za samochodami to zachowanie, które z pewnością można wyeliminować dzięki konsekwentnemu treningowi, cierpliwości i zrozumieniu potrzeb naszego czworonogiego przyjaciela. Pamiętaj, że każdy pies jest inny i może wymagać indywidualnego podejścia. Nie bój się prosić o pomoc specjalistów, takich jak behawiorysta zwierzęcy, który może zaoferować cenne wskazówki i metody pracy dostosowane do charakteru Twojego psa.


Najważniejsze zasady, aby oduczyć psa biegania za autami – podsumowanie

Pamiętaj, że celem nie jest jedynie oduczenie psa gonienia za samochodami, ale również zapewnienie mu szczęśliwego i zrównoważonego życia. Najważniejsze zasady to:

 • Przede wszystkim, koncentruj się na budowaniu pozytywnej relacji z psem, gdzie nagroda i pochwała za dobre zachowanie są na pierwszym miejscu.
 • Unikaj karania psa za gonienie za samochodami; zamiast tego, przekierowuj jego uwagę na akceptowalne formy zabawy i aktywności.
 • Nie zapominaj, że zapewnienie odpowiedniej ilości ruchu i mentalnej stymulacji jest kluczowe dla zdrowia i szczęścia Twojego pupila.

Nie zapomnij też podzielić się swoimi doświadczeniami i sukcesami z innymi właścicielami psów – wspólna wymiana wiedzy może być nieocenionym źródłem wsparcia i inspiracji.