Jeśli decydujemy się na psa mamy obowiązek zapewnić mu godne życie oraz spełniać jego wszystkie potrzeby. Prócz tych podstawowych, jakimi jest jedzenie i woda, niezbędny jest także spacer i załatwianie potrzeb fizjologicznych. To właśnie spacer jest jedną z najważniejszych i najbardziej podstawowych potrzeb każdego psa. Spacer to nie tylko załatwianie potrzeb fizjologicznych, ale także zaspokojenie potrzeb eksplorowania terenu, węszenia i socjalizacji. W tym artykule podpowiemy Ci ile powinien trwać spacer z psem oraz podamy pomysły na zabawy z psem na spacerze.

Dlaczego spacer z psem jest tak istotny?

Wielu właścicieli bagatelizuje tę psią potrzebę, jaką jest spacer. Znaczna część osób traktuje to jak przykry, nudny obowiązek i chodzi tylko na krótkie i szybkie spacery. Jednak takie podejście jest niewłaściwe. Warto dowiedzieć się ile spacerów z psem powinniśmy wykonać, ale także jak długi powinien być spacer, aby nasz pies czuł się spełniony. Mało kto wie, że gdy zgłosimy problemy behawioralne czworonoga do behawiorysty – pierwsze pytanie, jakie nam zada, to jak długo trwają nasze spacery z psem oraz ile ich wykonujemy. Niewystarczająca dawka ruchu u psa oraz brak zapewnienia typowych psich potrzeb jak węszenie, eksploracja terenu oraz odpowiednie zmęczenie umysłowe, ma znaczący wpływ na zachowanie naszego czworonoga i jego samopoczucie. Poza tym spacer to czas, w którym budujemy relacje między przewodnikiem a psem. Dzięki temu udoskonalamy naszą komunikację.

Ile powinien trwać spacer z psem?

Aby spacer zapewnił realizację wszystkich potrzeb naszego psa, powinien być odpowiednio długi oraz dobrany pod jego potrzeby. Młody szczeniak będzie potrzebował innego spaceru niż na przykład psi senior. Wielu właścicieli zastanawia się ile powinien trwać spacer z psem. Nie ma na to sztywnej reguły, jednak zaleca się by przynajmniej jeden spacer dziennie trwał minimum godzinę lub dłużej. Jeśli nasz pies jest zdrowy, to nie ma czegoś takiego jak za długi spacer. Nawet gdy momentami brak nam czasu i mamy nadmiar obowiązków, bardzo ważnym jest aby jednak ten dłuższy spacer psu zorganizować.

Podstawowe błędy, jakie popełniamy podczas spaceru z psem.

Jeśli chcemy aby nasze spacery z psem były tylko przyjemnością musimy poświęcić temu trochę czasu i pracy. Niekiedy zdarza się, że nasz spacer jest pełen nerwów, ponieważ nasz pies ciągnie na smyczy, jest agresywny do innych psów lub zjada niepożądane rzeczy, które znajdzie podczas wyprawy. Takie zachowania występują gdy nasz pies nie został nauczony prawidłowych zachowań podczas spaceru. I tu znów wracamy do tego, że wiele złych zachowań na spacerze wynika z niezaspokojonych podstawowych potrzeb czworonoga. Bardzo często jest tak, że pies mocno ciągnie podczas każdego wyjścia. Warto wtedy zastanowić się, czy jego smycz nie jest zbyt krótka. Nie zachęcamy do puszczania psa wolno, jednak istotne jest zapewnienie psu swobody w eksplorowaniu terenu. Jak więc mieć kontrolę nad psem, a jednocześnie pozwolić mu na bieganie luzem? Odpowiedź jest prosta – zdecyduj się na linkę treningową! Odpowiednio dobrana smycz treningowa zapewni nam kontrolę nad psem, a jednocześnie pupil ma zapewnioną maksymalną swobodę. Już po pierwszym spacerze, na którym pies będzie mógł poruszać się swobodnie zobaczysz różnicę. Droga powrotna do domu będzie znacznie spokojniejsza, a ciągniecie smyczy będzie zdarzać się rzadziej. Jeśli Twój pies zjada różne rzeczy napotkanie podczas spaceru, warto pomyśleć o wprowadzeniu kagańca.

Ile spacerów z psem dziennie powinniśmy wykonać?

Spacer jest jedną z podstawowych potrzeb u psów. Wielu właścicieli zadaje sobie pytanie ile spacerów z psem dziennie należy wykonać, aby potrzeby czworonoga zostały spełnione? Specjaliści zalecają aby zapewnić psu minimum 3 spacery dziennie. Dwa z nich mogą być krótsze około 20 min aby pies miał szanse na załatwienie potrzeb fizjologicznych, zaś jeden spacer musi być dłuższy. Ile powinien trwać spacer z psem? MINIMUM godzinę, ale zachęcamy do dłużej aktywności. Dlaczego aż tyle? Warto mieć na uwadze, że potrzeby psa nie ograniczają się tylko do tych fizjologicznych! Pies potrzebuje eksplorować teren, węszyć, a nawet warto znaleźć trochę czasu na zabawy z psem na spacerze. To ważne, aby podczas spaceru zapewnić nie tylko dawkę ruchu, ale także pobudzić intelekt psa.

O której ostatni spacer z psem należy wykonać?

Wiemy już ile spacerów z psem należy wykonać, jednak to nie jedyna zagwozdka, z jaką mierzy się wielu właścicieli czworonogów. Wychodzimy z psem minimum 3 razy dziennie, ale o której ostatni spacer z psem należy wykonać? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ to zależy od naszego planu dnia. Tak naprawdę dla psa jest to obojętne czy wyjdzie na ostatni spacer o godzinie 20, czy o 22 . Najważniejsze jest aby przerwa pomiędzy kolejnymi spacerami nie przekraczała 8-9 godzin.

Pomysły na zabawy z psem na spacerze

Nastała wiosna, a za rogiem lato, więc pogoda sprzyja częstszych i dłuższych spacerów z czworonogiem. Jeśli masz ochotę urozmaicić swojemu psu spacer weź ze sobą różne zabawki dla psa na zewnątrz i pokaż swojemu pupilowi, że spacer nie musi być monotonny. Postaw na naukę lub sport poprzez zabawę! Dzięki temu zadbasz nie tylko o kondycję fizyczną swojego psa, ale także o jego rozwój umysłowy. Zabawy z psem na spacerze mają same korzyści nie tylko dla Twojego pupila, ale także dla Ciebie – dzięki nim polepszysz swoją relację z pupilem oraz poprawisz kondycję fizyczną. Poniżej poznasz nasze propozycje na zabawy z psem na spacerze:

1. Zabawa w przeciąganie

Wystarczy, że na spacer weźmiesz ulubiony szarpak Twojego pupila, liker lub puller. Zabawa w przeciąganie ma wiele korzyści. Odpowiednio przeprowadzona będzie zaspokajała psu potrzeby łowieckie, a jednocześnie uczyła dyscypliny i cierpliwości. Po prostu stań przed psem i pokaż mu wybraną zabawkę. Obserwuj jego reakcję - jeśli jest nadmiernie pobudzony, to poczekaj aż się uspokoi. Jak tylko pies się skupi, chwyć szarpak za jeden koniec i delikatnie machając szarpakiem zacznij uciekać ?. Im bardziej wczujesz się w zabawę, tym bardziej Twój pies będzie zainteresowany. Nie zapomnij, że to zabawa z psem - pozwól mu po pewnym czasie droczenia się złapać szarpak i zacznijcie przeciąganie. Ważne aby wykonywać ruchy w poziomie prawo – lewo, a nigdy w pionie - te mogą być niebezpieczne dla psiego kręgosłupa szyjnego. Usłyszałeś, że Twój pies się ekscytuje i powarkuje? Świetnie! Przeciąganie to zabawa, którą uwielbia wiele psiaków. Gdy pies zrozumie zabawę, warto zacząć ćwiczyć komendę „puść”. Do tego przyda się druga taka sama zabawka lub pyszny smaczek. Pies musi wiedzieć , ze puszczając szarpak nic na tym nie traci i dostanie coś podobnego w zamian.

2. Poszukiwanie zaginionych skarbów

Do tej zabawy będziemy potrzebowali pyszne przekąski i przysmaki dla psa, które schowamy na pniu drzewa, w zagłębieniach kory, lub rozrzucimy w niskiej trawie. Zadaniem psiaka będzie wywęszenie przysmaków z różnych struktur. Nie polecamy chowania przysmaków między drobnymi kamieniami czy w piasku, bo grozi to połknięciem tych rzeczy. Jeśli Twój pies ma większą motywację na zabawki, to możesz je w tej zabawie wykorzystać zamiast przysmaków. Chowamy jedną zabawkę w otoczeniu i prosimy naszego czworonoga aby ją odnalazł. Gdy tylko mu się to uda i nam ją przyniesie, sowicie wynagradzamy go smaczkami lub przeciąganiem się ?.

3. Puszczanie baniek

Jeśli Twój pies kocha łapać bańki mydlane, ale ograniczasz tę zabawę, bo boisz się, że może pochorować od połkniętego detergentu, to mamy dla Ciebie świetną wiadomość! Na rynku powstały wegańskie, jadalne oraz niepękające bańki dla psów. To świetny produkt , który jest stworzony z żelatyny, dzięki czemu jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia pupila oraz nietoksyczny. Zapewnij swojemu psu kosmiczną zabawę! Bańki Dog comets Intergalactic Bubbles mają zapach masła orzechowego w dodatku nie pękają tak szybko jak klasyczne bańki. Puszczanie baniek może być świetną zabawą zarówno dla psa jak i jego przewodnika. Dajcie się ponieść zabawie.

Niezależnie na jakie zabawy z psem na spacerze się zdecydujesz, Twój pies na pewno będzie szczęśliwy! Dzięki zabawie z psem możesz znacząco poprawić więź oraz komunikację ze swoim czworonogiem. Pamiętaj, aby zabawa była dostosowana do możliwości danego psa. Z początku każda zabawa powinna być jak najłatwiejsza, a gdy nasz pupil zrozumie mechanizm działania, możemy podnosić poprzeczkę aby zabawa była dalej ekscytująca.