Jak mówi pewne przysłowie, nie samą karmą piesek żyje! Prócz podstawowego pożywienia, jakie fundujemy naszym pupilom, do jego diety warto wprowadzić także zdrowe przysmaki dla psa.

Zdrowe przysmaki dla psa – czy aby na pewno?

Za nim zdecydujemy się na zakup „zdrowych przysmaków dla psa”, powinniśmy upewnić się, czy faktycznie są zdrowe! Na co zwrócić uwagę?

Po pierwsze i najważniejsze - liczy się skład. Ważnym jest, aby czytać skład przysmaków dla psa, nawet jeśli Twój pies nie ma żadnych alergii pokarmowych.

Istotna jest kolejność składników wymienionych na etykiecie. Zgodnie z przepisami składnik, którego najwięcej jest zawarte w danych przysmakach dla psa musi znajdować się na pierwszym miejscu. Kolejne składniki uszeregowane są malejąco. A więc jeśli interesują Cię zdrowe smakołyki dla psa na pierwszym miejscu w składzie zawsze powinno znajdować się mięso!

Unikajmy: wypełniaczy, konserwantów, cukru, glutenu ale także produktów pochodzenia zwierzęcego czy sztucznych barwników.

Wybierajmy: zdrowe smakołyki dla psa – najlepiej te z krótkim składem!


zdrowe przekąski dla psów
Fot. (instagram @valentinoyork)

Trening i zdrowe przekąski dla psa - czy to w ogóle możliwe?

Jeśli uczymy psa przy wykorzystaniu metody pozytywnej, zdrowe smakołyki dla psa powinny stać się nieodłącznym elementem treningu – nagradzamy psa po każdej dobrze wykonanej komendzie.

Zdrowy i pyszny przysmak to świetna motywacja, aby szybko nauczyć naszego pieska tego czego od niego oczekujemy. W przypadku treningu najlepiej wybierać niewielkie smaczki dla psa , które są najwygodniejsze podczas treningu. Nie zapominajmy aby były mocno aromatyczne. Pamiętajmy, że nasz pupil czeka nie tylko na zdrowy przysmak, ale także na trochę czułości z naszej strony oraz pochwały głosowe, które są równie istotne :)

Naturalne smakołyki dla psów na dłuższą chwilę

Każdy pies ma potrzebę żucia – niezależnie czy jest to szczeniak, pies aktywny czy psi senior.

Spośród trwalszych gryzaków największą popularnością cieszą się funkcyjne kości do żucia oraz suszone, naturalne gryzaki dla psa. Tym, czym powinniśmy kierować się przy wyborze twardego przysmaku dla naszego psa, powinno być pierwszorzędnie BEZPIECZEŃSTWO! Smakołyk powinien być dopasowany nie tylko do wieku psa, ale także do jego wielkości. Pamiętajmy że każdy pies inaczej sobie radzi z twardszym gryzakiem, tak więc powinniśmy kontrolować sytuację.

Zdrowe przekąski dla psów takie jak suszone uszy królicze czy wołowe mogą być zbawieniem dla właścicieli szczeniaków – bardzo często właśnie takie przekąski dla psów zastępują szczeniakom rogi od szafek, nogi od stołu czy pyszne kapcie właściciela :)

Warto wspomnieć o najbardziej naturalnym i zdrowym gryzaku dla psa jaki istnieje, czyli porożu jelenia! Występuje on w kilku wersjach – dla mniejszych piesków podajemy te przekrojone wzdłuż, które posiadają odsłonięte wnętrze a w nim pyszny szpik, któremu żaden pies się nie oprze.

Dla mocniejszych psów poleca się pełne poroże, które pochłania więcej czasu. Gryzaki te są tak twarde , że odgryzienie kawałka jest wręcz niemożliwym dlatego też podczas gryzienia poroże powoli się ściera, a przy tym także ściera się kamień nazębny naszego psa. Połączone przyjemne z pożytecznym!

Jaki wybrać gryzak naturalny dla psa na świeży oddech?

Każdy, który jest odpowiednio twardy. Pora obalić mit, że miękkie gryzaki składające się głownie ze skrobi ziemniaczanej i kukurydzy zadbają o zęby Twojego psa - NIE DAJ SIĘ NABRAĆ. Podstawa to mycie zębów, tak jak i u ludzi. Lecz podawanie twardych gryzaków i smakołyków może przyczynić się do zredukowania kamienia nazębnego u psa (poprzez ścieranie) a to właśnie on przyczynia się do nieświeżego zapachu z pyszczka.

Unikaj produktów:

  • które obiecują cuda,
  • tych z długim składem,
  • które na pierwszym miejscu w składzie mają mąkę ziemniaczaną czy mąkę kukurydzianą i tym podobne.

Co wybrać?

TYLKO naturalne przysmaki dla psa takie jak:

Suszone uszy, tchawice, przełyki, kawałki suszonej skóry, wspomniane wcześniej poroże oraz kości funkcyjne do żucia i wiele innych.

zdrowe smakołyki dla psa

Zdrowe smakołyki dla psich seniorów

Wybierając gryzak dla starszego psa powinniśmy mieć na uwadze, że jego szczęki nie są już tak mocne jak kiedyś. Niekiedy występują także braki w uzębieniu, które mogą powodować ból przy twardszych pokarmach. Dlatego powinniśmy wybierać troszkę miękksze przysmaki, na przykład suszone mięso dla psa z niską zawartością tłuszczu np. sarna, indyk, królik czy konina oraz przysmaki funkcyjne.

Smakołyki dla psa seniora powinny być miękkie i niskotłuszczowe, ponieważ im starszy jest nasz przyjaciel, tym gorszą ma przemianę materii oraz jest mniej aktywny i może mieć tendencję do tycia.

Psi senior, jak każdy pies, ma potrzebę żucia oraz potrzebuje stymulować szare komórki, tak więc popularnym błędem jest rezygnowanie z treningów i zabaw umysłowych. Naprawdę nie ma takiej potrzeby! Psi senior dalej może być aktywny – być może będzie potrzebował troszeczkę więcej czasu na wykonanie wielu poleceń, ale trening pomoże wzmacniać pozytywne zachowania. Idealny przysmak dla starszego psa to kiełbaska funkcyjna meatlove fuel more brain , która jest miękka i ma w składzie miłorząb japoński oraz żeń szeń, które stymulują ukrwienie mózgu i wspomagają koncentrację.

Dodatkowe kalorie?

Pamiętajmy, że jakiego przysmaku byśmy nie wybrali dla naszego psa, najważniejszy jest umiar. Przysmaki w diecie naszego pupila powinny stanowić 10% dziennego zapotrzebowania.

Nie wolno zapomnieć o tym, że każdy przysmak to dodatkowe kalorie dla naszego psa, a każdy nadmiar jest szkodliwy. Oczywiście zdrowa ilość nie zrobi krzywdy naszemu pupilowi, a wpłynie korzystnie na jego samopoczucie oraz szybkość zapamiętywania podczas treningu, czy pozwoli wzmocnić więź z właścicielem.