Zestresowany pies to spory problem dla właściciela ponieważ stres ma ogromny wpływ na samopoczucie naszego czworonoga. Przewlekły stres u psa może powodować różne choroby, a także może przyczynić się do zachowań agresywnych naszego pupila. Dowiedz się jakie są oznaki stresu u psa i szybko zareaguj w razie konieczności.

Zestresowany pies – co warto wiedzieć?

Zarówno ludzie, jak i psy mogą odczuwać stres w życiu codziennym.  Nadmiar stresu u psów objawia się podobnie jak i u ludzi, a więc pojawia się rozdrażnienie, nerwowość, niechęć do zabawy, brak apetytu lub nadmierny apetyt. To właśnie ten nadmierny jest główną przyczyną problemów behawioralnych, agresji czy nawet pogryzień. Jeśli posiadamy czworonoga w swoim domu, konieczna jest umiejętność rozpoznania wczesnych objawów stresu oraz  tego jak pomóc zestresowanemu psu, jeśli już pojawi się taki problem. Dokładna obserwacja zachowania naszego czworonoga sprawi, że szybko wykryjemy wszelakie nieprawidłowości i szybko zareagujemy.

Oznaki stresu u psa

Pies nie powie nam wprost, że źle się czuje lub, że dana sytuacja go stresuje. Oznaki stresu u psa niekiedy są bardzo subtelne i mylące, ponieważ jest zbiór wielu zachowań, które pies prezentuje nie tylko w stresujących sytuacjach. Uważny właściciel dobrze znający swojego pupila bez problemu dostrzeże stres u psa. Warto obserwować psie zachowania, aby wyrobić sobie umiejętność dostrzegania jakichkolwiek nieprawidłowości. Większość psów podczas stresu łączy kilka typowych zachowań.

  1. Ziewanie - ziewanie zazwyczaj kojarzymy ze zmęczeniem, jednak większość psów ziewa podczas stresujących sytuacji. Warto pamiętać, że zestresowany pies ziewa - jest to objaw nadmiernego pobudzenia.
  1. Dyszenie - otwarty pysk, wysunięty język i przyspieszony oddech to bardzo częsty objaw stresu u psów. Czasami pojawia się także nadmierne ślinienie się.
  1. Otrzepywanie się - psy otrzepują się aby pozbyć się nadmiaru wody, jednak i to zachowanie może świadczyć o nadmiarze stresu u psa i dyskomforcie jaki odczuwa. Takie otrzepywanie zazwyczaj pojawia się zaraz po stresującej sytuacji. Jeśli więc zobaczysz taki objaw zaraz po pogłaskaniu Twojego psa przez obcą osobę lub po spotkaniu z innym psem może to świadczyć o dyskomforcie jaki odczuł Twój zwierzak.
  1. Odwracanie wzroku - zestresowany pies często unika kontaktu wzrokowego obracając głowę na boki. Takie zachowanie mówi nam , że pies unika konfliktu czy to w stosunku do człowieka czy innego psa. Często pies próbuje spoglądać delikatnie na potencjalne zagrożenie co objawia się widocznymi białkami psich oczu.
  1. Skulony ogon i „zmarniona” postawa ciała - pies odczuwający stres często podkula pod siebie ogon, a jego położenie uszu obniża się.  Jeśli nasz psiak jest przestraszony, to naturalnie będzie się wycofywał i próbował schować, co jest wyraźną oznaką odczuwanego stresu.
  1. Zachowania agresywne - pies, który nie umie poradzić sobie z mocnym stresem i odczuwa zagrożenie z pewnością zacznie warczeć, a gdy to nie przyniesie efektu - po prostu ugryzie. Takie zachowanie świadczy o bardzo wysokim poziomie stresu u psa, który czuje się przyparty do muru. Kiedy pies warczy, daje nam wyraźną informację, że trzeba natychmiast przerwać trudną sytuację!

Jak złagodzić stres u psa?

Każdy pies stresuje się odmiennymi sytuacjami. Nie ma złotego środka i jednego rozwiązania na to jak uspokoić zestresowanego psa. Nie ma dwóch takich samych sytuacji, dlatego też sposób na to jak pomóc zestresowanemu psu nie będzie uniwersalny. Jeśli zauważymy jakiekolwiek objawy stresu u naszego psa w jakiejś sytuacji ( często takiej, której uniknąć się nie da) np. wizyta u weterynarza, mijanie innego psa (gdy to stanowi problem dla naszego psiaka), jazda samochodem itp. Warto spróbować skupić uwagę psa na nas jako przewodniku. Dobrym rozwiązaniem jest np. szybkie przypomnienie sztuczek i pyszna nagroda, poszukiwanie rozrzuconych przysmaków w trawie, a czasem nawet pogłaskanie i dobre słowo od nas przewodników. Musimy mieć na uwadze, że psy świetnie wyczuwają nasze emocje. Dlatego też my zdając sobie sprawę, że nasz pies się czegoś boi lub odczuwa stres, musimy zachować spokój! Jeśli zaś mamy wpływ na stresujące sytuacje takie jak np. wizyta gości w domu, która stresuje naszego pupila, powinniśmy ich unikać. Oczywiście to nie tak, że nasze życie towarzyskie ma się skończyć, jednak powinniśmy zadbać o względny komfort naszego psa. Jak to zrobić? Dajmy na przykład psu jego ulubiony gryzak w innym pomieszczeniu, lub z daleka od gości. W ten sposób pokażemy mu, że wizyty obcych w domu mogą kojarzyć się z przyjemnością i spokojem. 

Jeśli u naszego psa występują silne objawy stresu i agresja, warto zasięgnąć pomocy behawiorysty. Długotrwały stres i wysoki poziom kortyzolu jest niebezpieczny dla zdrowia organizmu psa.

Relaksujące zabawki dla psów

Jeśli zastanawiamy się jak złagodzić stres u psa  to zdecydowanie warto bliżej przyglądnąć się relaksującym zabawkom dla psów. Na rynku jest coraz więcej zabawek dla psa, które wprawią każdego czworonoga w stan relaksu. Jednymi z najpopularniejszych są maty do lizania dla psa.

Mata do lizania dla psa, lick mata lub mata antystresowa dla psa to jeden i ten sam produkt. Jest to mata najczęściej stworzona z materiału gumowego, posiadająca różne wypustki i korytarze, mająca za zadanie zająć psa na dłużej. Jak to działa? Na macie podajemy rozgniecione owoce i warzywa, musy, półpłynne przekąski lub karmę mokrą – zadaniem psa jest wylizanie posiłku. Taka mata nie tylko spowolni czas spożywanych posiłków, ale wprowadzi naszego psa w błogi relaks dzięki samej czynności lizania. Mata do lizania wpłynie więc znacząco na dobre samopoczucie pupila oraz skutecznie odwróci uwagę od stresujących sytuacji.  Jest to więc niezbędnik przy psach reaktywnych, cierpiących na lęk separacyjny i mocno stresujących się.

Kolejnym produktem wartym uwagi jest zabawka na przysmaki dla psa typu KONG. Jest to najbardziej znana zabawka dla psa na świecie. Kształtem przypomina bałwanka lub gruszkę,  posiada dwa otwory: większy -  przez który pies będzie wydobywał przysmaki lub ulubione przekąski, oraz mniejszy – dzięki któremu pies czuje intensywny zapach wydobywający się ze środka. Zabawka Kong jest wykonana z wytrzymałego kauczuku i bardzo dobrze się odbija.  Jest to bardzo odporna zabawka na gryzienie i będzie świetna dla psów, które nie lubią zostawać same w domu lub mocno się stresują. Kong skutecznie odwróci uwagę od stresujących sytuacji. Dzięki temu, że pies powoli wydobywa pyszna zawartość ze środka, to po pierwsze skupia się na tym zapominając o stresorach, a po drugie sam siebie nagradza za rozwiązywanie problemu jakim jest niełatwe wydobycie nadzienia ze środka. To najbardziej uniwersalna zabawka, która zadowoli każdego psa na każdym etapie życia od szczeniaka niszczącego buty i meble po psiego seniora, który mniej jest już zainteresowany zabawą.

Ciekawym produktem , który zredukuje stres u psa jest mata węchowa. Mata węchowa przypomina w konstrukcji bardzo gęsty dywan z frędzlami. Jest to fantastyczna zabawka dla psa i kota, która pozwala na realizowanie aktywności węchowej. Węszenie ma same zalety: wpływa na dobre samopoczucie pupila, uczy skupienia i rozwiązywania problemów przed jakimi staje nasz pies, świetnie pomaga wyciszyć psa. Jest to zdecydowany must have dla psów reaktywnych i stresujących się. Węszenie w odróżnieniu od aportowania nie pobudza psa, a wręcz uspokaja  i zapewnia świetną, ale spokojną  rozrywkę.

Suplementy i leki na stres dla psa

Zdarzają się sytuacje, w których pies nadmiernie odczuwa stres i tu z pomocą przychodzą w pierwszej kolejności naturalne preparaty uspokajające, jak olejek CBD czy NoStress -  tabletki uspokajające dla psów i kotów. Są to preparaty bezpieczne dla organizmu i skutecznie niwelują stres. Sprawdzą się podczas sylwestrowej imprezy czy mocnej burzy, ale także podczas jazdy samochodem. Jeśli zaś oznaki stresu u psa mimo stosowanych suplementów nie ustępują to koniecznym może okazać się wprowadzenie leków uspokajających przepisanych przez lekarza weterynarii. Warto do problemu jakim jest stres u psa podejść różnorodnie i stosować kilka rozwiązań jednocześnie tak, aby się uzupełniały. Polecamy zatem postawić na zabawki relaksujące, pracę z behawiorystą oraz w razie potrzeby, poprosić o pomoc zaufanego lekarza weterynarii.