Dbanie o higienę jamy ustnej jest dla nas ludzi jest normą. Jednak wciąż wielu właścicieli zapomina jak ważna jest higiena jamy ustnej psa. Psy także mogą mieć próchnicę, choroby przyzębia i dziąseł czy kamień nazębny. Tylko systematyczne czyszczenie zębów u psa może zminimalizować ryzyko chorób zębów. Warto także postawić na zdrowa i zbilansowaną dietę, która przyczyni się do odkładania mniejszej warstwy płytki nazębnej. Mimo, że sam proces czyszczenia psich zębów może być wyzwaniem, to warto go wykonywać. W tym artykule udzielimy Ci kilku porad, aby mycie zębów psa było łatwiejsze i przyjemniejsze zarówno dla Ciebie, jak i Twojego pupila.

Czyszczenie zębów u psa – dlaczego jest tak ważne?

Ogólnie świadomość tego, że psie zęby myć trzeba, dla wielu ludzi nie jest czymś oczywistym.
Dla jednych to temat zabawny i forma przesady, dla drugich ten temat w ogóle nie istnieje. Na szczęście ta świadomość się zwiększa i coraz więcej właścicieli psów posiada poczucie tego, jak ważna jest systematyczna higiena jamy ustnej psa.  Psy mają mniejsze skłonności do próchnicy – wynika to głownie z różnic w diecie, która jest odmienna od tej ludzkiej. Jednak mimo mniejszych skłonności, psy także cierpią na różne choroby stomatologiczne. Najczęstszą przypadłością u psów jest odkładający się kamień nazębny, który trzeba co jakiś czas usuwać. Nadmiar kamienia nazębnego powoduje choroby przyzębia i stany zapalne dziąseł – w ekstremalnych przypadkach zęby trzeba poddać ekstrakcji, a wiec usunąć. Częstym problemem wynikającym z braku higieny jamy ustnej u psa jest brzydki zapach z pyska. Psy także mogą cierpieć na paradontozę. Warto mieć świadomość, że nagromadzona płytka nazębna to skupisko bakterii, które u psów mogą powodować choroby oczu, serca czy płuc. Dlatego mycie zębów psa przynajmniej kilka razy w tygodniu to konieczność. Jeśli my sami myjemy zęby przynajmniej dwa razy dziennie, to dlaczego nie mielibyśmy zadbać o zęby naszego psa równie dobrze?

Choroby jamy ustnej u psa – objawy jakie powinny Cię zaniepokoić.

Niestety mimo mycia zębów są psy, które i tak będą miały tendencję do odkładania się kamienia nazębnego. Jeśli naszemu pupilowi doskwiera ból zęba czy ogólnie ból zlokalizowany w jamie ustnej, często nam tego nie pokaże. Zatem warto poznać objawy, które mogą świadczyć o kłopotach:

 • nieprzyjemny zapach z pyszczka,
 • złe samopoczucie,
 • zwiększona produkcja śliny,
 • żółty lub brązowy nalot na zębach,
 • krwawienie dziąseł,
 • unikanie spożywania posiłków lub gryzaków,
 • zmiana koloru dziąseł i opuchlizny,
 • czasami brunatna wydzielina z oczu może być spowodowana złym stanem uzębienia,
 • zwiększona agresja.

Jeśli nasz pupil jest zdrowy, a czyszczenie zębów u psa wykonujemy systematycznie, to raz do roku powinniśmy iść z czworonogiem na kontrolę do specjalisty. Większą skłonność do odkładania się płytki nazębnej mają psy ras małych takich jak maltańczyk, york czy jack russell terrier.

Jeśli nasz pies ma nadmiar kamienia nazębnego trzeba będzie go usunąć pod narkozą u specjalisty. Ostatnio popularny wśród groomerów i psich salonów piękności jest zabieg ściągania kamienia bez narkozy jednak nie jest on polecany przez lekarzy weterynarii. Zabieg ten opiera się na czyszczeniu zębów psa przy użyciu szczoteczki z ultradźwiękami. Specjaliści nie polecają tej metody ze względu na złudną skuteczność ponieważ kamień nazębny osadza się u psa nie tylko na części zęba , którą widać ale także w kieszonkach dziąsła do których szczoteczka się nie dostaje. W efekcie wydaje nam się , ze nasz pies nie ma kamienia nazębnego, a w dziąsłach rozwija się stan zapalny. Jeśli sami leczymy zęby u stomatologa, to dlaczego mielibyśmy wysyłać psa z chorymi zębami do kosmetyczki czy groomerki, a nie do lekarza specjalisty?

Higiena jamy ustnej u psa – co warto wiedzieć?

Higiena jamy ustnej u psa to nie tylko czyszczenie zębów u psa, ale także zapewnienie mu odpowiedniej, zdrowej i zbilansowanej diety, systematyczne przeglądy stomatologiczne, odpowiednio dobrana suplementacja, a także stawianie na naturalne gryzaki dla psów, które wspomogą ścieranie kamienia nazębnego, który już na zębach się pojawił.

Aby zminimalizować ryzyko nabycia kamienia nazębnego u psa warto przestrzegać kilka reguł:

 • myj zęby psu minimum kilka razy w tygodniu, a najlepiej codziennie;
 • pod żadnym pozorem i podawaj psu niezdrowego ludzkiego jedzenia, a tym bardziej słodyczy;
 • włącz do diety pupila naturalne gryzaki dla psów;
 • połącz przyjemne z pożytecznym i podaruj psu zabawki do żucia, które zwiększą ilość śliny;
 • kontroluj systematycznie uzębienie pupila u lekarz weterynarii.

Jeśli Twój pies nie lubi myć zębów, to wybierz pastę do zębów dla psa, która go do tego przekona i będzie dobrze smakowała ? My polecamy Totobi naturalna pasta do zębów dla psa i kota - jest stworzona z naturalnych składników i ma obłędny kokosowy smak, który przekona każdego psiaka i sprawi, że mycie zębów stanie się przyjemnością!

Jak myć psu zęby?

Jak już wspominaliśmy właściwa pielęgnacja zębów psa jest konieczna, ale będzie skuteczna tylko wtedy gdy będzie stosowana systematycznie.  Dokładne czyszczenie zębów u psa nie musi trwać aż tyle co u ludzi. Wystarczy 30-60 sekund dokładnego szczotkowania.  Aby robić to efektywnie, wykonuj ruchy wymiatające i koliste uważając aby nie podrażnić psu dziąseł. Pamiętaj, że nie robimy nic na siłę! Nie zmuszaj psa do mycia zębów jeśli się boi lub odczuwa dyskomfort. Zacznij od przyzwyczajania psa do wkładania szczoteczki do zębów do pyszczka, nawet na 2-3 sekundy. Trenujcie systematycznie, a to zaprocentuje. Zdecydujcie się na pyszną pastę, która może skutecznie przekonać psiaka do mycia zębów. Z początku ważne jest, aby nagradzać psa jakimś smakołykiem po umyciu zębów. Wtedy zobaczy, że czynność ta się opłaca i nie musi być straszna. Jednym słowem początki mogą być trudne i warto je bardziej traktować jako naukę, niż faktyczną higienę, a z czasem się to zmieni ? Bezwzględnie nie używaj pasty do zębów dla ludzi!

Pielęgnacja zębów psa jest ważna na każdym etapie życia.

Niezależnie czy mamy szczeniaka, psa dorosłego czy seniora, na każdym etapie jego życia powinniśmy dbać o higienę jamy ustnej. Mycie zębów psa jest konieczne zarówno u szczeniąt (nawet gdy mają zęby mleczne), jak i u psich seniorów! Gdy tylko mamy możliwość, przyzwyczajajmy naszego psa do mycia zębów od pierwszych chwil bycia razem. Mycie zębów u psa to naprawdę ważna sprawa, ponieważ kamień nazębny można ściągnąć psu tylko pod narkozą u specjalisty. A przecież nie każdy pies ze względu na stan zdrowia może zostać poddany znieczuleniu ogólnemu. Lepiej zapobiegać niż leczyć! Jeśli nasz pies ma tendencję do odkładania się kamienia nazębnego, to warto wdrożyć do diety algi brunatne, które zmieniają skład śliny psa i sprawiają, że płytka nazębna ma słabsze warunki na rozwój.

W przypadku dużej ilości kamienia nazębnego weterynarz może zalecić sanację, czyli zabieg polegający na usunięciu kamienia nazębnego. Niestety, do przeprowadzenia procedury konieczne jest znieczulenie ogólne – z uwagi na stan zdrowia nie każdy pies może zostać poddany narkozie. Jest to duży problem szczególnie wśród starszych psów, które z jednej strony bardzo często potrzebują sanacji, lecz z uwagi na choroby wynikające z wieku, narkoza jest dla nich bardzo niebezpieczna.

Warto jednak zaznaczyć, że to nie sam wiek jest ograniczeniem przy stosowaniu narkozy, a stan zdrowia – oczywiście wiek może zwiększać ryzyko niewybudzenia się psa z takiego znieczulenia. Należy jednak pamiętać, że medycyna jest na tak zaawansowanym poziomie, że to czy pies może zostać poddany narkozie czy nie, oceni lekarz weterynarii po wykonaniu pakietu badań. Warto też wiedzieć, że wypadanie zębów u starszych psów nie jest częścią naturalnego procesu związanego ze starzeniem się. Przyczyną wypadania zębów są zaawansowane choroby zębów i dziąseł, którym można skutecznie zapobiegać. Nie skazujmy więc żadnego czworonoga na cierpienie spowodowane bólem zębów i dziąseł. Badajmy naszych pupili regularnie i dbajmy o nich najlepiej jak potrafimy.